I går blev det känt, den Danska huvudstaden Köpenhamn är nordens mathuvudstad. Ja i vart fall om man får tro Michelin-guiden ” Guide Michelin Nordic Cities 2015”. Danmark som land får 21 stjärnor. Det är fyra fler än förra året. De flesta, 18 stycken, stannar i Köpenhamn. Danmarks nästa största stad, Århus, tar de övriga tre michelinstjärnorna.
Sverige har också 21 michelinstjärnor, men de fördelas på tre städer. Stockholm får där “bara” 12, en bit efter Köpenhamn.
I dessa SkidVM-tider och Norges framfart i spåren får vi trots allt se MichelinGuiden som ett positivt inslag. Våra grannar i väster får bara fyra stjärnor. Och i Finland har man också fått fyra.
Slutsats, högst ovetenskaplig. Sverige och Danmark kan laga mat, Norge kan åka skidor och i Finland är man duktiga på att köra bil.
GW